Службові відрядження під час карантину, права працівників та роботодавців

Законодавством України не передбачено особливий порядок направлення у відрядження працівників під час карантину, а тому таке відрядження відбувається на загальних підставах. Стосовно службових відряджень у період карантину інформує інспектор праці відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Сумській області Тетяна ЯРЕМЕНКО.

Службовим відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням керівника на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи. Обов’язковою є наявність документів, що підтверджують зв'язок службового відрядження з основною діяльністю підприємства( абз. 1 п.1 Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.1998 р. №59).

У разі, коли працівника направляють у службове відрядження за розпорядженням керівника установи для виконання роботи, обумовленої трудовим договором, то таке відрядження є обов’язковим для працівника. 

Якщо працівник відмовився без поважних причин поїхати у відрядження для виконання роботи, обумовленої трудовим договором, то це може розглядатись як порушення трудової дисципліни. У свою чергу, згідно з статтею 31 Кодексу законів про працю керівник установи не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором.

Також, відповідно до статті 176 КЗпП забороняється направлення у відрядження вагітних жінок та жінок, які мають дітей віком до трьох років.

Не можуть направлятись у відрядження без їх згоди жінки, що мають дітей віком від трьох до чотирнадцяти років або дітей з інвалідністю, це передбачено статтею 177 КЗпП.

Гарантії, встановлені статтями 176 – 177 Кодексу законів про працю України, поширюються також на батьків, які виховують дітей без матері, в тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі, а також опікунів (піклувальників), одного з прийомних батьків, одного з батьків-вихователів що передбачено статтею186-1 КЗпП.

Головний державний інспектор Управління Держпраці наголошує на тому, що працівник, який знаходиться при виконанні трудових обов’язків, має право на безпечні умови праці, відповідно до статті 6 Закону України «Про охорону праці». Тому роботодавець із метою запобігання інфікування коронавірусом зобов'язаний забезпечити працівників антисептичними та дезінфікуючими засобами і проінформувати про профілактичні заходи.

За матеріалами сайту Управління держпраці у Сумській області

Поділитися
Пон, 04/05/2020 - 08:02