Усі відвідувачі Центру надання адміністративних послуг у м. Суми знають про нашу бездоганну репутацію у сфері обслуговування населення. Вони це бачать на власні очі, коли мають необхідність отримати дозвільний документ, закордонний паспорт або посвідчення водія. Суб’єкти звернення відчувають, що адміністратори добрі до незнайомців, вітають теплим прийомом, ніколи нікого не обділяють увагою і сприяють у вирішенні питань, бо незважаючи на кількість відвідувачів – щедрості адміністраторів немає меж. Не без того, що обслуговуємо за типовими правилами, зосереджені на своїх думках та клопотах, робимо знак ввічливості і повертаємося до своїх роздумів, переймаємося своїми проблемами або занурюємося в іншу діяльність. Наче сприймаємо один одного як належне. Поміж тим, втрата однієї з ланок в ланцюжку відвідувач – адміністратор - суб’єкт надання адміністративних послуг можуть мати наслідки для установи, що вже 11 років працює для задоволення потреб в отриманні адміністративних послуг мешканцями Сумської територіальної громади.
Так, 3 травня 2012 року новостворений Центр надання адміністративних послуг у місті Суми відкрив свої двері для першого відвідувача. Факт створення установи відбувся виключно завдяки ентузіазму впливових осіб того часу, які мислили прагматично і вбачали в цьому питанні велику перспективу. Лише через кілька місяців з’явилася правова основа діяльності та база для розвитку – Закон України «Про адміністративні послуги». Відтак поступово крок за кроком набувала сталості думка про вагому сутність ЦНАП на місцевому рівні, який має значення для створення позитивного іміджу влади.
Що відбулося для відвідувача з зазначеної точки відліку у 2012 році? Він зміг за чітко визначеною процедурою, без корупційної складової, за електронною чергою та доступною інформацією в Інтернеті отримати послугу, коли п’є чай в найближчій кав’ярні. І це вимагає від відвідувача мислити по-іншому, задумуватися над сутністю діяльності державних органів, вибудовувати нові моделі поведінки (бо раніше міг хтось із знайомих допомогти, через корупцію, а зараз треба самому все знати).
Отакі принципи сповідує ідея «сервісної держави», коли в основі взаємодії громадянина та держави є забезпечення (саме державою) умов для реалізації прав та свобод, надання всебічної неупередженої інформації про певний процес, пошук шляхів вирішення і супровід на будь-якому етапі життєдіяльності людини. І саме ЦНАП цю філософію сповідує, знайомить з нею, популяризує систему надання послуг в цілому. І така форма співпраці формує довіру до державних інституцій. А довіра надважлива складова у взаємодії громадянина та держави – бо адміністративні послуги потрібні всім і на всіх етапах життя. Щоб не було, а люди народжуються, помирають, одружуються, мігрують, займаються бізнесом, успадковують майно, підтверджують свої статуси різними довідками. І необхідність діяти в правовому полі ніхто не відміняє
І нашими постійними, стабільним та незамінними партнерами завжди були і є суб’єкти надання адміністративних послуг. Простіше кажучи це ті фахівці, які безпосередньо розглядають звернення і готують відповідь на них. Такі установи складають сукупність органів влади, діяльність яких спрямована на реалізацію прав і свобод мешканців нашого регіону. Тому своїми діями вони також сприяють у підвищенні іміджу органів влади і створюють умови для зручного спілкування з суб’єктами звернень. Вони однодумці працівників ЦНАП і вагома частина нашої життєдіяльності.
Тож на щастя для нас 11 років з ЦНАПом минули недарма. Бо тоді, у далекому 2012 році навряд чи була можливість у громадянина прийти в державних орган, де були б створені такі зручні умови. А наразі ми точно знаємо, що все в ЦНАПі має бути для відвідувача зі смаком та гідністю – змістовно наповнений сайт, безперебійна робота електронної черги, можливість оплати за послугу під час подачі документів банківською карткою через термінал, зручне місце для очікування, безбар’єрний простір, зрозумілі вказівники – орієнтирі по приміщенню. І сподіваємося, що наш внесок у добробут населення міста буде позитивно оцінений у вигляді позитивних відгуків та простої людської вдячності, уважності, доброзичливості у спілкуванні.