В Україні з 4 квітня 2016 року територіальні підрозділи ДМС припинили прийом громадян з питань реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання. Змінилися Правила реєстрації місця проживання — тепер ці повноваження покладені на органи місцевого самоврядування. Відповідні зміни передбачені Законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг".
Загальна процедура та вимоги щодо переліку документів, які необхідні для реєстрації, суттєво не змінилися. Відповідно до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабміну від 02.03.2016 № 207 реєстрація місця проживання або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання. Батьки або інші законні представники зобов'язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження.Відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України. За реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання сплачується адміністративний збір до міського бюджету:
- у разі звернення особи протягом встановленого Законом строку - у розмірі 0, 0085 розміру мінімальної заробітної плати, на даний час це - 11,71 грн;
- у разі звернення особи з порушенням встановленого Законом строку - у розмірі 0,0255 розміру мінімальної заробітної плати, на даний час це - 35,14 грн.
Прикінцевими та перехідними положеннями ухваленого Закону, визначено: до 4 квітня 2016 року житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи й організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек із питань реєстрації фізичних осіб, мають передати їх відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад. До цієї самої дати зазначеним органам мають бути передані картотеки з питань реєстрації фізичних осіб, наявні в його територіальних. Передача картотек з питань реєстрації фізичних осіб здійснюється одночасно з передачею у комунальну власність обладнання для зберігання та обробки зазначених картотек, якщо воно перебуває у державній власності.
Саме з метою впровадження вищезазначеного закону, в частині виконання повноважень органами місцевого самоврядування з реєстрації місця проживання громадян та зняття з реєстрації місця проживання, починаючи з 04.04.2016 вказані послуги вже надаються безпосередньо співробітниками виконавчого комітету Сумської міської ради.