В Україні припинили випускати внутрішні паспорти у вигляди синьої книжки: що друкують натомість

Про це йдеться у сюжеті Радіо НВ.

Тепер всі відділи ДМС - майже 600 підрозділів - мають спеціальну апаратуру для друку внутрішніх паспортів у вигляді картки. Про це заявив Радіо НВ керівник прес-служби Державної міграційної служби України Сергій Гунько. За його словами, за кілька років випустили 1,7 млн ID-карток з безконтактним електронним носієм для українців. В 14-річному віці її отримують безкоштовно. Під час обміну чи у випадку її втрати українцю потрібно заплатити адміністративний збір у 279 гривень.

Подібна відмова від документа у вигляді синьої книжки є необхідною - паперовий паспорт не відповідає сучасним вимогам із захисту від підробки та крадіжки особистих даних, пояснив Гунько. Окрім того, що ніяких преференцій для людей, які можуть відмовитись від оформлення біометричних документів через релігійні погляди, в країні не існує, їм також потрібно буде оформлювати внутрішні паспорти у вигляді ID-карток. Гунько додав, що на початку бойових дій на Донбасі органи ДМС встигли вивезти майже всі паперові бланки для внутрішніх паспортів.

Зараз бракує зчитувальних пристроїв, тому за бажанням кожен може замовити до ID-картки паперовий витяг про місце своєї прописки. Однак, карта є дійсною й без подібного паперового додатка, підкреслив Гунько.

Експерти пропонували наносити графічно на картку інформацію про місце проживання, заявив Радіо НВ заступник голови правління Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук. За таким зразком випускають ID-картки в багатьох країнах Євросоюзу. Проте ДМС заперечувала щодо графічного нанесення подібної інформації через можливе порушення права на приватність людини, тому що будь-хто міг би побачити адресу проживання. Також наголошували, що при зміні прописки тоді доведеться змінювати документ. Але, наприклад, в Німеччині цю проблему вирішили простою наліпкою - під час зміни адреси наноситься нова наліпка на картку з зміненим місцем проживання. Віктор Тимощук вважає, що державі потрібно було прописати й певний графік для українців для повного переходу на ID-картки. Зараз це відбувається лише за бажанням.

З історії українського паспорта

Паперовий паспорт у вигляді синьої книжки з тризубом на обкладинці видавався в Україні з 1994 року. Однак перші паспорти українці як громадяни своєї держави отримували ще на початку 20-го сторіччя.

З проголошенням Української народної республіки її уряд почав видавати громадянам паспорти УНР. Паспорт мав вигляд книжечки на 16 сторінок, виконував функцію як внутрішнього, так і закордонного. Перші сім сторінок були призначені для інформації про громадянина, а решта - для віз. Написи було виконано трьома мовами: українською, французькою та німецькою. Паспорти випускали у друкарні Глобус в Будапешті.

У Західноукраїнській народній республіці були спроби видавати паспорти, які, як і документи УНР, були одночасно внутрішніми та закордонними. Бланк паспорта був тримовним: українською, французькою та англійською. Паспортна книжечка містила 16 сторінок. На титульній сторінці зверху був тризуб. Друга сторінка містила детальний опис власника, у тому числі форму обличчя, колір волосся, очей та форму носа, особливі прикмети та власноручний підпис. Третя та наступні сторінки слугували для штампів та відміток про закордонні подорожі.

Поділитися
Втр, 27/03/2018 - 08:39